Մեր Duduk Art Studio մասին
Հովհաննես Նորայրի Խուդավերդյան,ծնվ. 1987 թ. ,ք. Երևան,ավարտել է Մովսես Գյորգիսյանի անվան թիվ 158 միջնակարգ դպրոցը,1993֊2003թթ.,13 տարեկանից սկսել է նվագել դուդուկ,17 տարեկանում մեկ տարի մասնավոր պարապել է վարպետի մոտ,այնուհետ գնացել ծառայության2005֊2007թթ.
Բանակից վերադառնալուց հետո նա մտադիր էր շարունակել ուսումը և զարգացնել իր հմտությունները, սակայն վարպետի վաղաժամ մահը ընդհատեց այդ գործընթացը։ Այս իրադարձությամբ ավարտվեց նրա ուսանողական փուլը։ Դրանից հետո նա սկսեց նվագել տարբեր միջոցառումների ժամանակ, այդ թվում՝ հուղարկավորության ծիսակատարություններում՝ մոտ 10 տարի։ Այս տարիները դարձան կարևոր փորձառություն՝ օգնելով նրան խորապես ճանաչել դուդուկը և դրա հնչյունային աշխարհը։
2010 թվականից սկսում է ուսումնասիրել եղեգը որպես բույս՝ դուդուկի ձայնոց (ղամիշ) պատրաստելու համար։ 15 տարվա փորձի արդյունքում հասնում է բարձր վարպետության։
Ներկայումս պատրաստում է ձայնոցներ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում գտնվող վարպետ դուդուկահարների համար։ Ինքնուս լինելով՝ հիմնադրել է իր արվեստանոցը՝ Duduk Art Studio անունով։ Այսօր նա նպատակ ունի ավելի ճանաչելի դարձնել հայկական մշակույթը՝ ինչպես հայերի, այնպես էլ օտարազգի ժողովուրդների շրջանում։
Պատկերասրահ
Մենք прорабатываем ամեն առումով պլանավորման
Նորայր Քարտաշյանը մեծ երաժիշտ և վարպետ է, մարդ, որի խորհուրդները զգալի ազդեցություն են ունեցել իմ աշխատանքի և ստեղծագործական ուղու վրա։

Hovhannes Khudaverdyan
Hovhannes Norayri Khudaverdyan, born in 1987 in Yerevan, graduated from Secondary School N. 158 named after Movses Gyorgisyan (1993–2003).
He began playing the duduk at the age of 13. At 17, he studied privately with a master for one year. Afterwards, he served in the army from 2005 to 2007.
After returning from military service, he planned to continue his studies, but the premature death of his teacher left his education unfinished. This marked the end of his student years. Then he began performing at various events, including funeral ceremonies, for about 10 years. Those years became an important period of experience for him, allowing him to deeply understand the duduk and its musical expression.
Since 2010, he has been studying reed as a plant in order to craft duduk reeds (ghamish). After gaining 15 years of experience, he has mastered this craft. Today, he produces duduk reeds not only for musicians in Armenia, but also for professional duduk players in abroad.
He is self-taught has founded his own workshop called Duduk Art Studio. Currently, he continues his work with the goal of making Armenian culture more recognizable and appreciated both by Armenians and by people around the world.
GALLERY
DEVELOPED BY XTEMOS STUDIO @ 2021.
We work through every aspect at the planning
0
FOUNDING YEAR
HAPPY COSTUMERS
COMPANY WORK WITH US
OFFICES
TEAM MEMBERS
PROJECTS COMPLETED
Norayr Kartashyan is a great musician and master, a person whose advice had a significant influence on my work and artistic path.